تبلیغات
علمی - سگ بزرگ
جمعه 13 دی 1387

سگ بزرگ

   نوشته شده توسط: امید HERUOSNAM    

 

سگ بزرگ: پیشرفته ترین روبوت چهارپای روی زمین

بیگ داگ یا سگ بزرگ نوع مذکّر خانواده ی روبوتهای شرکت "دینامیک بوستون" است. این روبوت چهارپا قدم میزند، می دود، از سطح ناهموار صعود می کند و قادر به حمل بارهای سنگین است. BigDog بکمک یک موتور گازوئیلی که یک سیستم تحریک هیدرولیکی را بکار می اندازد حرکت می کند. پاهای بیگ داگ مانند یک حیوان، مفصلی است و المانهایی دارد که هرگونه شوک را جذب نموده و انرژی را از یک قدم به قدم بعدی بازیافت می کند. بیگ داگ به بزرگی یک سگ بزرگ و کوچکتر از یک قاطر کوچک است که طولی معادل یک متر و ارتفاعی 70 سانتیمتری دارد و وزن آن 75 کیلوگرم است.

درون BigDog یک کامپیوتر جاسازی شده که موقعیت او را کنترل کرده، فرمان حرکت به پاها را صادر می کند و رنج وسیعی از سنسورها بکار میگیرد. سیستم کنترل بیگ داگ با مدیریت دینامیک رفتارش، تعادل وی را حفظ کرده،  جهت و نوع حرکتش را کنترل، و همزمان با تغییر شرایط ، رفتار نیروهای وارده به بخش های مختلف را تنظیم میکند. سنسورهای حرکتی یا  locomotion  در این روبوت پیشرفته عبارتند از سنسورهای : موقعیت مفصل، نیروی وارد بر مفصل، میزان تماس با زمین، میزان بار زمین، ژیروسکوپ لیزری و یک سیستم دید استریو. سایر سنسورها عملکرد سیستمهای داخلی روبوت نظیر فشار و دمای روغن، دمای موتور، دور موتور، میزان شارژ باتری و غیره را نظاره میکنند.

در آزمایشهای جدا بیگ داگ قادر به دویدن با سرعت 4 مایل بر ساعت (6.44 کیلومتر بر ساعت)، صعود از شیب 35 درجه، حرکت روی قلوه سنگ، و حمل بار 340 پوندی (154.2 کیلوگرم) بود.

این روبوت بوسیله کمپانی کوچک بوستون داینامیک با هدف تولید روبوتهایی که توانایی حرکت در زمین های ناهموار را داشته باشند و قادر به رفتن به هرجایی که انسان یا حیوان می تواند برود، طراحی شده است.

این نسل از روبوتهای چهار پا در آینده ای نچندان دور رویای بشر را زمینه ساخت روبوتهای کاملاً سازگار با طبیعت محقق می سازد. برای دیدن فیلمهایی از نحوه حرکت این روبوت اینجا و اینجا را کلیک کنید.   

منبع: سایت داینامیک بوستون – بیگ داگ